Reklama

  Najbliższe wydarzenia

  Brak wydarzeń

  Poradnik dla początkujących

  Poradnik dla początkujących

  Rozpoczynając leczenie biomedyczne, by poprawić zdrowie dziecka z zaburzeniami autystycznymi, możesz na początku odnosić wrażenie, że sytuacja cię przerasta. Pamiętaj, nie da się zrobić wszystkiego naraz. Takie leczenie to maraton, a nie sprint, i należy narzucić sobie odpowiednie tempo. Jednocześnie, nie wolno ci myśleć, że jesteś odosobniona w tym problemie. Tysiące rodziców rozpoczęli już ten bieg. A wielu już go ukończyło. Niektórzy z nich z pewnością będą wspierali cię w twoich wysiłkach. Ten poradnik dla początkujących to przykład takiego wsparcia.

  Pamiętaj, że zawsze należy szukać odpowiedniej medycznej konsultacji, zanim rozpoczniesz jakiekolwiek leczenie swojego dziecka.

  Istnieją dosłownie setki możliwych sposobów biomedycznego leczenia zaburzeń ze spektrum autystycznego, jednak większość sprowadza się do następujących działań:

  • ograniczenie (wyeliminowanie) substancji wywołujących problemy,

  • leczenie jelit,

  • zmniejszenie obciążenia toksynami,

  • odbudowa przerwanych ścieżek metabolicznych,

  • odbudowa systemu immunologicznego

  Wiele dzieci z zaburzeniami ASD ma problemy we wszystkich wyżej wymienionych sferach, i zwykle nie jest możliwe leczenie wszystkiego po kolei. Większość dzieci musi być leczone przez długi okres jednocześnie w kilku kierunkach.

   

  Ocena sytuacji

  Leczenie biomedyczne przyniesie sukces, jeśli odpowiesz sobie na dwa pytania: 1) które postępowanie będzie najlepiej dopasowane do twojego dziecka i 2) jak twoim zdaniem przeprowadzić to leczenie. Wybór lekarza, rozpoczęcie biomedycznego pamiętnika i korzystanie z narzędzi ewaluacyjnych, takich jak ATEC pomogą w leczeniu.

  Porządki w diecie

  Wiele diet okazało się być pomocnymi w leczeniu dzieci z zaburzeniami autystycznymi. Często restrykcje dietetyczne dotyczą składników pożywania. Przykładowo, dieta niskowęglowodanowa (SCD) ogranicza rodzaje węglowodanów, które dziecko może spożywać. Dieta bezglutenowa i bezkazeinowa (GFCF) nie pozwala na jedzenie białek wielu popularnych zbóż (glutenu znajdującego się w pszenicy, życie, itp.) oraz produktów zawierających mleko.

  Istnieje wiele innych opcji dietetycznych, jednak podstawą i głównym celem dobrej diety powinno być wyeliminowanie substancji szkodliwych i zwiększenie substancji zdrowych i pożywnych.

  Zanim wybierzesz odpowiednią dietę dla swojego dziecka, którą będzie można stosować w twojej sytuacji rodzinnej, możesz na początku skorzystać z poniższych rad, które są dobroczynne dla każdego, niezależnie od indywidualnych potrzeb.

  Zmniejsz ilość cukru w diecie: cukier żywi patogenne bakterie i drożdżaki, które z kolei mają duży związek ze złymi zachowaniami, np. agresją, nadpobudliwością, zaburzeniami snu. Często zmniejszenie cukrów oznacza zupełną zmianę sposobu odżywiania się. Wiele gotowych produktów jest wypełnionych „niewidzialnym” cukrem. Naucz się czytać etykiety, jeśli kupujesz przetworzone pożywienie i poszukaj innych nazw zastępujących słowo „cukier”: syrop kukurydziany, glukoza, maltoza, fruktoza, koncentrat soku, odwodniony sok trzcinowy, dekstroza lub dekstryna, albo cokolwiek z syropem z nazwie. Jeśli sama przygotowujesz posiłki, łatwiej będzie kontrolować ilość cukru.

  Nie używaj aspartamu (słodziki): aspartam jest neurotoksyną i najczęściej podejrzewaną przyczyną nadpobudliwości, agresji i porywczych zachowań. Wiele przetworzonych produktów, które są oznaczone jako niskosłodzone, mogą zawierać aspartam.

  Nie używaj glutaminian sodu (MSG): Glutaminian sodu jest ekscytotoksyną, którą również podejrzewa się o powodowanie nadpobudliwości.

  Zmniejsz i docelowo usuń sztuczne barwniki,środki zapachowe i konserwanty: Sztuczne dodatki nie są odżywcze i są często podejrzewane o powodowanie złych zachowań, braku koncentracji i nadpobudliwości.

  Nie stosuj fluorkowych past do zębów: zastąp je pastami bez fluorku i bez sodowego laurylosiarczanu (SLS). Fluorek jest neurotoksyną, a SLS jest detergentem kaustycznym.

  Nie spożywaj żadnych trans nienasyconych kwasów tłuszczowych: najnowsze badania wykazały, że kwasy tłuszczowe trans są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Kwasy te wypełniają receptory kwasów tłuszczowych omega w mózgu, powodując „głodowanie” mózgu i jego uszkodzenie w dłuższym czasie. Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte są w uwodornionych olejach i częściowo uwodornionych olejach, margarynie, przemysłowo głęboko smażonym pożywieniu oraz często w maśle orzechowym i majonezie.