Reklama

  Najbliższe wydarzenia

  Brak wydarzeń

  Son-rise

  Co to jest?

  Program Son-Rise jako pierwszy zasugerował, że dzieci z diagnozą ze spektrum autyzmu mają potencjał, aby dobrze się rozwijać.

  Program ten prowadzi edukacyjne modelowanie poprzez przyłączanie się do dziecka zamiast działać przeciwko niemu. W programie tym rodzice są kluczowym nauczycielem, terapeutą i zarządcą własnych poczynań, a dom jest najlepszym miejscem, w którym możemy pomóc swojemu dziecku.

  Program Son-Rise pokazuje, że szacunek i głęboka troska mogą być najistotniejszymi czynnikami wpływającymi na motywację dziecka do nauki. Miłość i akceptacja stanowią znaczącą część każdego procesu nauczania. Wychodząc z tego założenia, poszukujemy drogi do zbudowania więzi i bezpiecznego środowiska dodając dźwięk i strategie wypracowane przez Son-Rise.

   

  Techniki stosowane przez Son-Rise:

  • Włączanie się w stymulacje i stereotypie dzieci jest kluczem do zrozumienia tych zachowań i ułatwia nawiązanie kontaktu wzrokowego, rozwój społeczny i włączanie innych do zabawy.

  • Korzystanie z wewnętrznej motywacji dziecka wzmacnia proces uczenia się i buduje podstawy edukacji i nabywania umiejętności.

  • Nauczanie poprzez interakcję skutkuje efektywnym i znaczącym uspołecznieniem oraz umiejętnością komunikowania się.

  • Używanie energii, ekscytacji i entuzjazmu zachęca i inspiruje dziecko do dalszej nauki i interakcji.

  • Optymistyczne i bezkrytyczne nastawienie maksymalizuje zadowolenie i uwagę dziecka.

  • Umieszczenie rodzica w centrum – rodzic najważniejszym i ostatecznym źródłem inspiracji, treningu i nauki.

   

  GENEZA

  Program Son-Rise został stworzony przez Barrego Neil Kaufmana i Samahrię Lyte Kaufman kiedy ich syn Raun został zdiagnozowany jako ciężki i nieuleczalny przypadek autyzmu. Z powodu beznadziejnego stanu dziecka radzono im oddać chłopca do zakładu zamkniętego. Zamiast tego Kaufmanowie chcąc dotrzeć do syna stworzyli innowacyjny, domowy, skoncentrowany na dziecku program.

  Program ten, całkowicie odbiegający od istniejących metod leczenia, przeistoczył Rauna z wycofanego, niemówiącego dziecka z IQ poniżej 30 w niesamowicie komunikatywnego nastolatka z nieprzeciętnie wysokim IQ. Raun ukończył uniwersytet Ivy League i został dyrektorem centrum edukacyjnego, obecnie pracuje w Autism Treatment Center of America.

  Według bestselleru Son-Rise (wznowiony jako Son-Rise: The Miracle Continues) i nagrodzonego filmu telewizji NBC Son-Rise: A Miracle of Love, Kaufmanowie zostali zalani prośbami pomoc. Założyli więc Instytut Opcji i Autism Treatment Center of America, gdzie od 1983 roku prowadzą program Son-Rise. Przez ten czas Kaufmanowie wraz z oddanymi sobie i wysoko wyszkolonymi pracownikami pomogli tysiącom rodziców i terapeutów z całego świata dotrzeć do swoich dzieci.

  Kaufmanowie są autorami 12 książek, które zostały przetłumaczone w 22 językach w ponad 65 krajach. Kilka z tych pozycji to lektury obowiązkowe na ponad 280 uniwersytetach.

  Na temat programu Son-Rise i Kaufmanów napisano ponad 2000 artykułów, nakręcono wiele filmów i programów. Działania Kaufmanów oficjalnie poparły takie osoby jak: Corretta Scott King, Jimmy Carter, Dr Carl Rogers, Deepak Chora, Bernie Singel, Norma Cousins, Lou Holtz, Jon Bradshaw, Bill Cosby, Dr Wayne Dyer i wielu innych.